14 may 2020-ci il tarixində  “Hökumətlər tərəfindən COVID -19-a qarşı görülən çevik tədbirlər” mövzusunda ASAN Qlobal Veb Forumun açılış sessiyası keçirilib.
Forumun açılış sessiyasının natiqləri İSESKO-nun Baş direktoru Salim M. Al-Malik,  BMT-nin İnkişaf Proqramının rəhbəri Akim Ştayner, Dünya İqtisadi Forumunun Prezidenti Borge Brende, Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin (EEAS) rəhbərinin müavini Luk Devigne, Astana Hub Dövlət Xidmətləri Mərkəzinin İdarəetmə Komitəsinin sədri Alixan Baymenov, Afrika Birləşmiş Şəhərlər və Yerli İdarəetmə Təşkilatının (UCLG) Baş Katibi Jan Pyer Elonq Mbassi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev olublar.
Moderator isə məşhur jurnalist və futuroloq (CNN, TEDx, Forbes) İan Xan olub.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev xüsusi əhəmiyyət kəsb edən bu Forumun dünyanın müxtəlif yerlərindəki qərar qəbul edən şəxslərin təcrübələrini bölüşmələri üçün faydalı platforma olduğunu və COVID-19-la mübarizədə birgə səylərin vacibliyini vurğulayıb. Natiq diqqətə çatdırıb ki, pandemiya ilə mübarizə çərçivəsində ölkə Prezidentinin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Hökuməti bütün zəruri, təcili tədbirləri həyata keçirib və nəticədə Azərbaycan pandemiyadan ən az zərər çəkən ölkələr sırasındadır. Həmçinin pandemiya dövründə   dövlət və özəl xidmətlərin vahid məkandan göstərilməsi üzrə Azərbaycan brendi olan  "ASAN xidmət" vasitəsi ilə texnoloji və innovativ həllərlə rahat, çevik və fasiləsiz çıxış təmin edilib. Azərbaycan istər pandemiya ilə mübarizə, istərsə də dövlət xidmətlərinin çatdırılması ilə bağlı müsbət təcrübəsini paylaşmağa hazırdır.
İSESKO-nun Baş direktoru Salim M. Al-Malik COVID – 19 pandemiyası ilə mübarizədə müasir informasiya texnologiyaları vasitəsi ilə əlaqələndirilmiş beynəlxalq əməkdaşlığın, mədəni dəyərlərin və təhsilin qorunmasının vacibliyini vurğulayıb.   O, həmçinin  təşkilata üzv 54 İslam Dünyası ölkəsində təhsil, elm, mədəniyyət və sosial inkişaf istiqamətində dövlət xidmətlərinin göstərilməsi və  yaxşı idarəçilik sahələrinin təkmilləşdirilməsi üzrə İSESKO-nun ASAN Mükafatının təsis edildiyini vurğulayıb.
BMT-nin İnkişaf Proqramının rəhbəri Akim Ştayner Azərbaycan Hökumətinə pandemiyanın təxirəsalınmaz çətinliklərini həlli istiqamətində göstərdiyi səylərə və əhalinin həssas qrupları üçün sosial yardımları artıraraq effektiv cavab tədbirlərini həyata keçirdiyinə görə təşəkkür edib.
Dünya İqtisadi Forumunun Prezidenti Borge Brende  pandemiya şəraitində görülən tədbirlərin  sosial-iqtisadi və ictimai səhiyyə sahələrində  ortaya çıxan dəyişikliklərlə uzlaşmalı olduğunu vurğulayıb. Həmçinin ifadə olunub ki, bugünkü Veb Forum daha dərin əməkdaşlığın qurulması istiqamətində növbəti addımdır  və böhranın aradan qaldırılması istiqamətində yeni dəyişikliklər üçün açar rolunu oynayır.
Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin (EEAS) rəhbərinin müavini Luk Devigne Avropa İttifaqı adından Forumun təşkilatçısı “ASAN xidmət”ə təşəkkürünü bildirib və “ASAN xidmət”lə tanışlığı zamanı rəqəmsal innovasiyalar,  effektiv xidmətlərin göstərilməsinin  onda xoş təəssürat yaratdığını vurğulayıb. COVID-19 ilə mübarizədə qlobal  məsuliyyətin, ideya və həll yollarının paylaşılmasının vacibliyini vurğulayan natiq çoxtərəfli əməkdaşlığın qurulması istiqamətində Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatı Sammitinə rəhbəri kimi innovativ təşəbbüslərini təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib.
Astana Hub Dövlət Xidmətləri Mərkəzinin İdarəetmə Komitəsinin sədri Alixan Baymenov Azərbaycanın “Xüsusi Karantin Rejimində İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi" ilə bağlı uğurlu təcrübəsi əsasında Qazaxıstan vətəndaşlarının hərəkəti üçün onlayn qeydiyyat sisteminin hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Afrika Birləşmiş Şəhərlər və Yerli İdarəetmə Təşkilatının (UCLG) Baş Katibi Jan Pyer Elonq Mbassi Qlobal Forumda iştirakından məmnunluğunu və koronavirus pandemiyası ilə əlaqadar  yaranmış bu çətin, dəyişkən dövrdə Azərbaycan təcrübəsinin Afrika ölkələrində tətbiqində maraqlı olduğunu  bildirib. Qeyd olunub ki, vətəndaşyönümlü ağıllı həllərin tətbiqi istiqamətində dünya üçün nümunəvi model olan  “ASAN xidmət” və Afrika Birləşmiş Şəhərlər və Yerli İdarəetmə Təşkilatı arasında Əməkdaşlıq Memorandumları üzrə davamlı əlaqələr mövcuddur.
ASAN Qlobal Veb Forum Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin təşəbbüsü ilə reallaşdırılır.
Məqsəd pandemiya dövründə dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində effektivliyi, əlçatanlığı, eyni zamanda pandemiya ilə mübarizə kontekstində və ondan sonrakı dövrdə sosial innovasiyaların, smart həllərin əvəzedilməz rolunu müzakirə etməkdir. Habelə innovativ yanaşmalar və mexanizmlər istiqamətində  təcrübə mübadiləsi əsas prioritetlərdir.

The opening session of the ASAN Global Web Forum was held
On May 14, 2020, the opening session of the ASAN Global Web Forum on "Governments Agile Response to COVID-19" was held.
Speakers at the opening session of the forum were Director-General of ISESCO Salim M. Al-Malik, UNDP Administrator Achim Steiner, President of the World Economic Forum Borge Brende, Deputy Managing Director European External Action Service (EEAS) Luc Devigne, Chairman of the Steering Committee of Astana Civil Service Hub Alikhan Baimenov, Secretary-General of UCLG Africa Jean Pierre Elong Mbassi and Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Ulvi Mehdiyev.
As for the moderator, he was a well-known journalist, futurist (CNN, TEDx, Forbes) Ian Khan.
Chairman of the State Agency Ulvi Mehdiyev emphasized the importance of the Forum as a useful platform for decision-makers around the world to share their experiences and the importance of joint efforts in the fight against COVID-19. The speaker noted that the Government of Azerbaijan under the leadership of the President of the country took all necessary, urgent measures to fight against the pandemic, and as a result, Azerbaijan is among the countries least affected by the pandemic. Also, during the pandemic, convenient, flexible and uninterrupted access to technological and innovative solutions was provided through the Azerbaijani brand "ASAN service" for the provision of public and private services from a single location. Azerbaijan is ready to share its positive experience in both the fight against the pandemic and the delivery of public services.
Director-General of ISESCO Salim M. Al-Malik emphasized the importance of international corporation, protection of cultural values and education, linked through modern information technologies in the fight against the COVID-19 pandemic. He also emphasized that the ISESCO/ASAN Award was established in 54 member countries of the Islamic World for the provision of public services in the field of education, science, culture and social development and the development of good governance.
UNDP Administrator Achim Steiner commended the Government of Azerbaijan for its efforts to contain and address the immediate challenges of the pandemic – and for spearheading an effective response by increasing social benefits for vulnerable groups.
President of the World Economic Forum Borge Brende noted that the responses for pandemic situation must matched the challenges arised in the socio-economical and public health areas. It also expressed that today’s Web Forum is the next step towards deeper cooperation and plays a key role for the solutions in overcoming the crisis.
Deputy Managing Director European External Action Service (EEAS) Luc Devigne thanked the organizer of the Forum, “ASAN service” on behalf of the European Union, and said he was impressed positively by the digital innovations and effective services provided by “ASAN service”. The speaker who emphasizing the importance of sharing global responsibilities, ideas and solutions in the fight against COVID-19, praised Azerbaijan's innovative initiatives as head of the Non-Aligned Movement Summit to build multilateral cooperation.
Chairman of the Steering Committee of Astana Civil Service Hub Alikhan Baimenov brought to the attention that an online registration system for the movement of Citizens of Kazakhstan was developed based on Azerbaijan's successful experience in obtaining “Permits and Monitoring in the Special Quarantine Regime”.
Secretary-General of UCLG Africa Jean Pierre Elong Mbassi expressed his pleasure to participate in the Global Forum and was interested in applying Azerbaijan's experience in African countries during this difficult, challenging situation associated with the coronavirus pandemic. It was noted that there are sustainable relations on Memorandums of Cooperation between “ASAN service”, a world role model in the implementation of citizen-oriented smart solutions, and the African United Cities and Local Governments.
ASAN Global Web Forum is realized with initiation by the State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The purpose is to discuss the effectiveness and accessibility of public services during the pandemic, as well as the irreplaceable role of social innovations, smart solutions in the context of pandemic control and beyond. Also, the exchange of experience in the field of innovative approaches and mechanisms is a key priority.