Azərbaycan Könüllülərinin 2-ci Həmrəylik Forumu keçirilib
5 dekabr 2019-cu il tarixində “Azərbaycan Könüllülük Həftəsi” çərçivəsində  3 minə yaxın gəncin iştirakı ilə Azərbaycan Könüllülərinin 2-ci Həmrəylik Forumu keçirilib. Forum Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və Gənclər Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılıb. Bu çərçivədə ölkədə fəaliyyət göstərən bütün könüllü hərəkatlarının və gənclər təşkilatlarının sərgisi də təşkil olunub.
Tədbir Dövlət Himninin oxunması və Azərbaycanda könüllülük hərəkatının inkişaf mərhələlərini əks etdirən videoçarxın nümayişi ilə başlanıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanovun, Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərid Cəfərovun,  Gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayevin, Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanovun çıxışlarında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizdə gənclər siyasəti sahəsində, xüsusilə könüllülük hərəkatının inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin müstəsna əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb, müxtəlif dövlət qurumlarında könüllülər hərəkatının genişləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Məlumat verilib ki, həftə çərçivəsində könüllülər tərəfindən 17 şəhər və rayonda 147 şəhid ailəsi ziyarət edilmiş, 7 şəhər və rayonda 19 uşaq evi, internat məktəbləri və ahıllar evində sosial işlər təşkil edilmiş, 10 şəhər və rayonda kütləvi ekoloji aksiyalar keçirimlisidir. Ümumilikdə tədbirlərdə 10 mindən artıq gənc könüllü iştirak etmişdir.
BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Qulam İsakzai BMT Baş katibinin Beynəlxalq Könüllülər Günü münasibətilə müraciətini oxuyub.
Forum könüllülər təşkilatları və hərəkatlarının təmsilçilərinin “TEDx” formatında çıxışları və il ərzində fəallıq nümayiş etdirmiş könüllülərin mükafatlandırılması,  həmçinin beynəlxalq müsabiqələrdə nailiyyətlər əldə edən istedadlı gənclərin təqdimatında musiqi nömrələri ilə davam etdirilib.

There was held 2nd Solidarity Forum of Azerbaijani Volunteers
On December 5, 2019, within the framework of “Azerbaijan Volunteers Week” there was organized the 2nd Solidarity Forum of Azerbaijani Volunteers with the participation of nearly 3000 youngsters. The forum is jointly organized by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan Youth Foundation. Thanks to the forum, there was organized an exhibition of youth movements and organizations.
The event started with the national anthem and a video clip displaying developments phases of the volunteer movement in Azerbaijan.
Ceyhun Salmanov - Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan,  Farid Jafarov – Executive Director of the Youth Foundation, Intigam Babayev – Deputy Minister of Youth and Sport, Firudin Gurbanov – Deputy Minister of Education in their keynote speeches emphasized the exceptional role of projects realized in the field of volunteer movement under the guidance of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, and its importance in activities of various state organizations. It was drawn to attention that within the framework of the week, 147 martyr families in 17 cities/ regions have been visited, there have been organized social work in 19 orphanage, boarding schools and elderly houses in 7 cities/regions, there have been held ecological campaigns in 10 cities/regions. In total, more than 10 thousand young volunteers have attended these events.
Resident Coordinator in Azerbaijan, Ghulam Isakzai, read the UN Secretary General's statement on International Volunteer Day.
The forum was followed by performances by volunteers, TEDx performances and awarding of volunteers who have been active throughout the year, as well as music performances presented by talented young people who have achieved success at international competitions.
At the end, the official guests and representatives of the volunteer organizations were photographed together.