İraq Daxili İşlər Nazirliyinin nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzi ilə tanış olub
5 iyun 2014-cü il tarixində İraq Daxili İşlər Nazirliyinin baş inspektoru,  general-polkovnik Haleem Alsodaninin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan 3 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzinin binası və fəaliyyəti ilə tanış olub.
Qonaqların diqqətinə çatdırılıb ki, “ASAN xidmət” mərkəzlərində indiyədək 1 850 000-dən çox vətəndaşa xidmət göstərilib.
Qonaqlar “ASAN xidmət”  mərkəzlərinin fəaliyyətini təqdirəlayiq hesab edib, məhz bu təcrübənin İraqda tətbiqinin faydalı ola biləcəyini qeyd ediblər.
Qonaqlar Azərbaycan və İraq arasında həyata keçirilən uğurlu əməkdaşlıqdan bəhs edərək Dövlət Agentliyinin bu əməkdaşlıqda xüsusi yer tutacağına ümid etdiyini  bildiriblər. “ASAN xidmət” mərkəzində yaradılmış şərait və iş prinsipi ilə tanış olan qonaqlar buradakı əməkdaşların peşəkar yanaşmasını yüksək qiymətləndirib, mərkəzə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.

Delegations of Ministry of Internal Affairs of Iraq was acquainted with "ASAN service" center
On June 5th, 2014 delegations led by general-colonel, chief inspector of the Minister of Internal Affairs of Iraq Haleem Alsodani was acquainted with the building and functioning of the “ASAN service” center No.3 of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Visitors were informed about the aim of the “ASAN service” centers, services rendered within centers, history of development, as well as the future plans. It was noted that the aim of activities of “ASAN service” centers is to provide comfort, ensure transparency, eliminate corruption, apply modern technology, and form up new thinking as to relations between citizens and civil servants. In a short period “ASAN service” became Azerbaijan’s new brand. It was also stated that the unique legal structure of “ASAN service” is highly valued by many international partners and experts and this experience is now popular as an “Azerbaijani model”.
It was noted that more than 1 850 000 citizens have been served at “ASAN service” centers.
Guests considered the activities of "ASAN service" centers praiseworthy, and mentioned usefullness the application of this exprience in Iraq.
The guests emphasized the importance of studying and exchanging experiences. After becoming familiar with the conditions and work principle in “ASAN service” center, the guest highly appreciated the professional approach of staff members, and wished success in their future activity.