Beynəlxalq Konfransın iştirakçıları “ASAN xidmət” mərkəzi ilə tanış olublar
11 sentyabr  2014-cü il tarixində Avropa Şurasının (AŞ) üzv dövlətlərində Sosial Birlik üzrə Strategiya və Fəaliyyət Planının icrasına dair Konfransın iştirakçıları  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan 3 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzi ilə tanış olublar.
Qonaqların diqqətinə çatdırılıb ki, “ASAN xidmət” mərkəzlərində indiyədək 2 700 000-dən çox vətəndaşa xidmət göstərilib.
Qonaqlar Azərbaycan və Avropa Şurası arasında həyata keçirilən uğurlu əməkdaşlıqdan bəhs edərək Dövlət Agentliyinin bu əməkdaşlıqda xüsusi yer tutacağına ümid etdiyini  bildiriblər. “ASAN xidmət” mərkəzində yaradılmış şərait və iş prinsipi ilə tanış olan qonaqlar buradakı əməkdaşların peşəkar yanaşmasını yüksək qiymətləndirib, mərkəzə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.

Participants of international conference got acquainted with “ASAN Service” center
On September 11, 2014, participants of the conference on Strategy and Action Plan Implementation on Social Union of the state-members of the EC (European Council) got acquainted with “ASAN Service” center No.3 within the Public Service under the President of the Republic of Azerbaijan and the State Agency for Social Innovation.
During the visit participants were informed about the aim of the ASAN service centers, services rendered, history of development, as well as the future plans. It was noted that “ASAN Service” is a new brand of Azerbaijan which service centers is to provide comfort, ensure transparency, eliminate corruption, apply modern technology, and form up new thinking as to relations between citizens and civil servants.
It was noted that more than 2 700 000 citizens have been served at “ASAN Service” centers.
Guests expressed their opinions on successful cooperation between Azerbaijan and European Council also mentioned about the essential role of ASAN in future perspectives of these relations.
After becoming familiar with the conditions and work principle in “ASAN Service” center, the guests highly appreciated the professional approach of staff members, and wished success in their future activity.