Gəncə “ASAN xidmət” mərkəzinin əhatə dairəsi genişləndi
1 dekabr 2014-cü il tarixindən  etibarən Azərbaycan Respublikasınının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Gəncə “ASAN xidmət” mərkəzi Tovuz, Qazax və Ağstafa rayonlarının ümumi sayı  330 000 çox sakininə də xidmət göstərəcək.
Tovuz, Qazax və Ağstafa rayonlarının sakinləri Gəncə “ASAN xidmət” mərkəzinə müraciət etməklə aşağıdakı xidmətlərdən yararlana biləcəklər:
- doğumun qeydə alınması;
- ölümün qeydə alınması;
- nikahın qeydə alınması;
- nikahın pozulmasının qeydə alınması;
- övladlığa götürmənin qeydə alınması;
- atalığın müəyyən edilməsinin qeydə alınması;
- adın, ata adının və soyadın dəyişdirilməsinin qeydə alınması;
- vətəndaşlıq vəziyyəti aktlarının dövlət qeydiyyatı haqqında şəhadətnamələrin (təkrar şəhadətnamələrin) verilməsi;
- notariat fəaliyyəti;
- xaricdə istifadə üçün nəzərdə tutulan sənədlərə dair apostil verilməsi üçün sənədlərin qəbulu;
- ümumvətəndaş pasportlarının verilməsi və dəyişdirilməsi;
- sürücülük vəsiqələrinin dəyişdirilməsi;
- məhkumluq barədə arayışların verilməsi;
- hüquqi və fiziki şəxslərə arxiv arayışlarının verilməsi;
- gömrük bəyannamələrinin, gömrük rəsmiləşdirilmələri üçün sənədlərin qəbulu;
- əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxlərə Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti və daimi yaşamaq üçün icazələrin, habelə haqqı ödənilən əmək fəliyyətini həyata keçirmələri üçün fərdi icazələrin verilməsi;
- torpaq kadastrı məlumatları barədə arayışların verilməsi;
- yaşayış yeri üzrə qeydiyyata alındığı və ya qediyyatdan çıxarıldığı hallarda çağırışçıların və hərbi vəzifəli vətəndaşların hərbi qeydiyyata alınması və hərbi qeydiyyatdan çıxarılması;
- funksional yardımçı xidmətlər;
- dövlət orqanlarının göstərdikləri bütün xidmətlər üzrə informasiya xidmətinin həyata keçirilməsi.
2013-cü ilin dekabr ayından fəaliyyətə başlayan və 450.000 çox müraciəti qəbul edən Gəncə “ASAN xidmət” mərkəzi Gəncə şəhəri ilə yanaşı Şəmkir, Goranboy, Göygöl, Gədəbəy, Kəlbəcər, Xocalı, Samux, Daşkəsən rayonlarının və Naftalan şəhərinin sakinləri olan vətəndaşlara da xidmət göstərir.
“ASAN xidmət” mərkəzlərinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumatı 108 Çağrı mərkəzinə zəng etməklə və ya www.asan.gov.az internet səhifəsindən əldə etmək olar.
Respublikanın istənilən regionundan stasionar telefonlardan «108» nömrəsini ödənişsiz, mobil operatorlardan isə ödənişli olaraq «Azercell» və "Nar" nömrələrindən «108», «Bakcell» nömrələrindən isə «012 108» yığmaqla “Çağrı” mərkəzinin xidmətlərindən yararlanmaq mümkündür.

Starting from December 1, 2014, Ganja “ASAN xidmət” center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan will serve to the residents of regions Tovuz, Kazakh and Aghstafa with total quantity more than 330 000.
Tovuz, Kazakh and Aghstafa residents can benefit the services by appealing to the Ganja “ASAN xidmət” center:
• Birth registration;
• Death registration;
• Wedlock registration;
• Registration of divorce;
• Registration of child adoption;
• Registration of determination of paternity;
• Registration of changes to the given name, patronymic and family name;
• Issuance of certificates (renewed certificates) on state registration of civil status;
• Reference note about the conviction;
• Extracts of registration of property rights over the living houses (apartments), except the initial registration;
• Reference note of state registration about restriction (encumbrance) of rights over the real estate;
• Issuance of certificates from state register about the description of the real estate;
• Registration of commercial legal persons and tax payers;
• Archive references to legal and physical persons;
• Receipt of customs declaration and documents for customs clearance;
• Granting temporary residence permission to foreigners and stateless persons in the Republic of Azerbaijan;
• Granting permanent residence permission (immigrant status) to foreigners and stateless persons in the Republic of Azerbaijan;
•
• Granting work permit to carry out paid labor activity in the territory of the Republic of Azerbaijan to foreigners and stateless persons;
• Reference note on information about land cadaster;
• Providing information on all services rendered by the state entities.
Ganja “ASAN xidmət” center since December, 2013, has served to more than 450 000 citizens from Ganja including the regions Shamkir, Goranboy, Goygol, Gadabay, Kalbajar, Khojaly, Samukh, Dashkasan.
“ASAN Service” center is continuously functioning since Mondays until Fridays, from 10 am to 8 pm; on Saturdays and Sundays, from 10 am to 5 pm.
Information for the services is available on our web site www.asan.gov.az or you can reach by a call to 108 “Call Center”.
“Call Center” is lively functioning since Mondays until Fridays, from 10 am to 7 pm; and on Saturdays, from 10 am to 2 pm.
Calls to “108” through the stationery phones from any regions of the Republic are free of charge, calls to “108” through the mobile operators “Azercell” and “Nar” are paid or by a call through “Bakcell” numbers “012 108” it is possible to benefit from the “Call” center services.