“Mitsubishi Corporation” şirkətinin nümayəndəsi "ASAN xidmət"də
“Mitsubishi Corporation” şirkətinin İstanbul filialının baş direktorunun müavini Gaku Takahaşi "ASAN xidmət" mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Qonağa “ASAN xidmət” mərkəzlərinin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunub.
Görüş zamanı qonağa, həmçinin Dövlət Agentliyinin digər fəaliyyət istiqamətləri, sosial innovasiyalar sahələrində həyata keçirilən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Qonaq "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin və “ABAD”ın fəaliyyəti ilə yerində tanış olub.

Representative of "Mitsubishi Corporation" at "ASAN service".
Gaku Takahashi, deputy general director of the Istanbul branch of "The Mitsubishi Corporation" company, got acquainted with the activities of the "ASAN service" center.
The guest was largely informed about the activities of "ASAN service" centers. It was noted that in terms of increasing transparency and applying modern innovations, serious achievements have been made in the field of ensuring efficient state administration with the establishment of "ASAN service"..
During the meeting, the guest was also given detailed information about other activities of the State Agency, the works carried out in the fields of social innovations.
Concurrently, it was noted that the State Agency was awarded the UN Public Service Award in 2015, and in 2019, the UN special award in the development of public services with the use of digital management..
The guest got acquainted with the activities of "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center and "ABAD" on the spot..