"ASAN xidmət" təcrübəsi BMT-nin sessiyasında diqqət mərkəzində
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Amerika Birləşmiş Ştatlarında (ABŞ) səfərdədir. Məqsəd Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İqtisadi və Sosial Şurasının (ECOSOC) Dövlət İdarəçiliyi üzrə Ekspertlər Komitəsinin (CEPA) 22-ci sessiyasında iştirakdır.
Builki tədbirdə Dövlət İdarəçiliyi üzrə Ekspertlər Komitəsinin üzvləri, idarəetmə sahəsində ixtisaslaşmış bir sıra beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və BMT-yə üzv ölkələrin müvafiq sahə üzrə fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarının rəhbərləri olmaqla, ümumilikdə 400-dən çox qonaq iştirak edir.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev sözügedən sessiyada “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün BMT-nin effektiv idarəçilik prinsiplərinin tətbiqi” mövzusunda çıxış edib. O, Prezident İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən dövlət islahatlarının tərkib hissəsi olaraq “ASAN xidmət”in yaradılmasından, mərkəzlərdə xidmətin keyfiyyətinin ölçülməsi, vətəndaş məmnunluğunun təmin olunması istiqamətində aparılan fəaliyyətdən və Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun olan təcrübədən bəhs edib. Həmçinin “ASAN xidmət”in uğurlu təcrübəsinin bir çox dövlətlərdə tətbiqi ilə əlaqədar davam edən fəaliyyətlər haqqında ətraflı məlumat auditoriyanın diqqətinə çatdırılıb.
Səfər çərçivəsində Ülvi Mehdiyev BMT Baş katibinin köməkçisi Navi Hanif ilə görüşüb. Görüş çərçivəsində “ASAN xidmət”in fəaliyyətinə dair təqdimat edilib, qurumun yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi, dövlət xidmətlərinin vətəndaşlara çatdırılması sahəsində ciddi nailiyyətlərin əldə olunduğu vurğulanıb. BMT Baş katibinin köməkçisi öz növbəsində “ASAN xidmət”in unikal konsepsiya olduğunu, bu təcrübənin təşkilata üzv dövlətlərdə tətbiqinin davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb, həmçinin bu istiqamətdə təmsil etdiyi qurumun Dövlət Agentliyinə dəstəyini bir daha diqqətə çatdırıb.
Ülvi Mehdiyev, həmçinin BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər üzrə departamentinin bölmə rəhbəri Juvanq Zu ilə görüşüb. Bu çərçivədə BMT-nin müvafiq qurumu ilə Dövlət Agentliyi arasındakı əməkdaşlıqdan, 2019-cu ildə Bakıda baş tutan BMT Dövlət Xidmətləri Forumunun uğurla reallaşmasından söz açılıb. Eyni zamanda “ASAN xidmət indeksi” təcrübəsinin BMT-yə üzv ölkələrdə təbliğinə və tətbiqinə dair tərəflər arasında ilkin razılıq əldə olunub.

The "ASAN service" experience is in the spotlight at the UN session
The delegation led by Mr. Ulvi Mehdiyev, the chairman of the State Agency for Service to Citizens and Social Innovation under the President of the Republic of Azerbaijan, is on a visit to the United States of America (USA). The purpose is to participate in the 22nd session of the Committee of Experts on Public Administration (CEPA) of the Economic and Social Council (ECOSOC) of the United Nations (UN)..
More than 400 guests are participating in this year's event, including members of the Committee of Experts on Public Administration, representatives of a number of international entities specialized in the field of administration, and heads of state institutions of UN member countries..
Mr. Mehdiyev spoke on the topic of "Application of effective management principles of the UN to achieve the Sustainable Development Goals" in the said session. He spoke about the establishment of "ASAN service" as a part of the state reforms implemented by President Ilham Aliyev, measuring the quality of service in the centers, the activities carried out in the direction of ensuring citizen satisfaction, and the experience consistent with the Sustainable Development Goals. Also, detailed information about ongoing activities related to the application of the successful experience of "ASAN service" in many countries was brought to the attention of the audience..
Within the framework of the visit, Mr.Mehdiyev met with the UN Assistant Secretary-General Navi Hanif. Within the framework of the meeting, a presentation was made on the activities of "ASAN service", and it was noted that serious achievements have been achieved in providing efficient state administration and delivery of state services to citizens with the establishment of the institution. In his turn, the Assistant Secretary General of the UN stressed that "ASAN service" is a unique concept, and the need to continue the application of this practice in the member states of the organization, and also drew attention to the support of the State Agency of the institution he represents in this direction..
Mr. Mehdiyev also met with Juwang Zu, head of the UN Department of Economic and Social Affairs. In this context, the cooperation between the relevant UN agency and the State Agency and the successful implementation of the UN Public Service Forum in Baku in 2019 was discussed. At the same time, a preliminary agreement was reached between the parties on the promotion and implementation of the "ASAN service index" practice in UN member countries.