"ASAN xidmət"in rəqəmsal oyun düşərgəsi başa çatıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin, “Bilişim Vadisi Bakı”nın və  Azərbaycan Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı,  Veysəloğlu Şirkətlər Qrupunun, “Code Academy” şirkətinin və “IBIS Baku City Hotel”in dəstəyi ilə həyata keçirilən “DIGIAGE - Bakı” rəqəmsal oyun düşərgəsinin bağlanış tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı,  “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin direktoru Vüsal Rüstəmov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Türkiyə Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin Bilişim Vadisinin direktoru Serdar İbrahimcioğlu, “DIGIAGE” şirkətinin direktoru Emre Yıldız və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirdə “DIGIAGE - Bakı” rəqəmsal oyun düşərgəsinin ən uğurlu komandaları haqqında videoçarx nümayiş olunub. Komandalar investorlar və münsiflər qarşısında düşərgə müddətində hazırladıqları oyunlarını təqdim ediblər.
14 komandadan müvafiq potensiallı hesab olunan 5-nə investisiya ayrılacaq və Bilişim Vadisi Bakı kampusunda ödənişsiz ofis imkanları veriləcək. Ümumilikdə 14 komandadan 11-nə isə Bilişim Vadisi tərəfindən mentorluq dəstəyi verilməklə investisiya potensiallarının artırılmasına dəstək göstəriləcək.
4 gün davam edən düşərgədə 267 müraciətçidən qəbul mərhələlərini tamamlayan 92 iştirakçı komanda və ya fərdi formada iştirak edib. İştirakçılara oyun hüququ və şirkətləşmə, bu sektorda karyera imkanları barədə məlumat verilib, “Game Art” oyun yaratma  təlimləri keçirilib, həmçinin tanınmış şirkət və oyun dizaynerlərinin motivasiya xarakterli hekayələri paylaşılıb.
Həmçinin komandaların ilkin kapital qazanmasına şərait yaratmaq məqsədilə Türkiyədən dəvət olunmuş investorlar layihələrlə tanış olub, onların investisiya imkanlarını dəyərləndiriblər.
Düşərgənin məqsədi peşəkar mentorların iştirakı ilə istedadlı gənclərin oyun hazırlamalarına şərait yaratmaq, layihələrini tanıtmaqdır. Həmçinin dünya bazarına çıxmaq imkanları ilə bağlı onların təcrübə əldə etmələrinə və yeni təşəbbüslərə imza atmalarına dəstək olmaq əsas hədəflərdir.

The "DIGIAGE - Baku" digital game camp's closing event was organized jointly by the "Innovations Center" of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, "Bilishim Valley Baku", and Azerbaijan Technical University. This event was generously supported by the Veysaloglu Group of Companies, "Code Academy" company, and "IBIS Baku City Hotel".
Distinguished attendees at the event included Deputy Chairman of the State Agency, Jeyhun Salmanov; Ambassador of Turkey to Azerbaijan, Cahit Bagchi; Director of the "Innovations Center", Vusal Rustamov; Rector of Azerbaijan Technical University, Vilayat Valiyev; Director of Bilishim Valley of the Ministry of Industry and Technology of Turkey, Serdar Ibrahimcioglu; and Director of the "DIGIAGE" company, Emre Yildiz, among others.
A highlight of the event was a video showcasing the most successful teams of the "DIGIAGE - Baku" digital game camp. The teams displayed their games, crafted during the camp, to investors and judges. Out of 14 teams, investments will be directed to 5 that demonstrated significant potential. Additionally, these teams will be gifted free office space at the Bilishim Valley Baku campus. In total, 11 out of the 14 teams will receive mentorship support from Knowledge Valley to enhance their investment appeal.
Throughout the 4-day camp, 92 participants, selected from 267 applicants who passed the admission criteria, participated either as teams or individuals. They received valuable insights into game rights and incorporation, career prospects in the sector, and underwent "Game Art" game creation training. Motivational stories from renowned companies and game designers were also shared.
To further assist teams in securing initial capital, invited investors from Turkey reviewed the projects and assessed their investment potential.
The camp's overarching aim is to empower talented young individuals to craft games and champion their projects with guidance from professional mentors. Fundamental goals also encompass aiding them to gain invaluable experience, foster new initiatives, and access avenues to penetrate the global market.