“ASAN ödəniş” portalı istifadəyə verildi
“ASAN ödəniş” sisteminin www.asanpay.az elektron portalı pilot layihə çərçivəsində istifadəyə verildi. Vətəndaşlar inzibati cərimələr və məhkəmə qərarları üzrə ödənişləri “ASAN ödəniş” portalından bank kartı vasitəsilə həyata keçirə bilərlər. İlkin mərhələdə yalnız Yol Hərəkəti Qaydalarının (YHQ) pozulmasına görə cərimələrin ödənişi mümkündür.
Vətəndaşlar ödənişləri “ASAN ödəniş” portalında qeydiyyatdan keçməklə və ya qeydiyyatdan keçmədən rahat yerinə yetirə  bilərlər.
“ASAN ödəniş” portalının istifadə təlimatı ilə bağlı vətəndaşların göstərilən linkə daxil olaraq ətraflı məlumat əldə etməsi mümkündür:
https://www.asanpay.az/asanpay/instructions
Vətəndaşların “ASAN ödəniş” sisteminin funksionallığı ilə bağlı sualları yarandıqda 108 Çağrı Mərkəzinə zəng edə bilər.
Bundan başqa ödənişləri pilot layihə çərçivəsində 1 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzində (Akademik Həsən Əliyev küçəsi, 36) quraşdırılan “ASAN ödəniş” terminallarında nağd və ya bank kartı ilə ödənişləri yerinə yetirmək olar. Bu terminalların gələcəkdə bütün mərkəzlərdə və əhalinin kütləvi toplaşdığı yerlərdə quraşdırılması nəzərdə tutulub. “ASAN ödəniş” terminalları digərlərindən fərqi ondan ibarətdir ki, terminallar özündə həm nağd pulun, həm qəpiklərin qəbulunu və qaytarılmasını nəzərdə tutur.
Qeyd edək ki, “ASAN ödəniş” sistemi “ASAN xidmət” mərkəzlərində həyata keçirilən xidmət növlərinin və elektron xidmətlərin genişləndirilməsi və “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin fəaliyyətinin təmin edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2012-ci il 5 sentyabr tarixli 706 nömrəli Fərmanında dəyişikliklər edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il  11 fevral 110 nömrəli Fərmanına əsasən yaradılmışdır.

“ASAN pay” portal has been given to the usage
The electronic portal www.asanpay.az of “ASAN pay” system has been given to the usage in the frame of pilot project. Citizens now can implement their payment on administrative fines and court decisions through the “ASAN pay” portal with a bank card. In the first stage only Rules of the Road Traffic Act (TR) penalties for violations are available to be paid.
Citizens can apply to the payment through the registration on “ASAN pay” portal or without registration.
Detailed information about the instructions for the usage of “ASAN pay” portal is available through the link:
https://www.asanpay.az/asanpay/instructions
Citizens can get answers to their questions regarding the functions of “ASAN pay” system by a call to 108 “Call center”.
Moreover, other types of payments within the pilot project can be applied in cash or bank card through the terminal at “ASAN service” center No.1 (Academician Hasan Aliyev str., 36). These terminals are considered to be applied in all centers in future and at the population crowded places. Distinguishing criteria of the “ASAN pay” terminals is that these terminals are considered to accept and return cash and coins.
Should be noted that, “ASAN pay” system has been established in coherence with the Decree No. 110 of the President of the Republic of Azerbaijan, February 11, 2014, about the amendments on the “Decree No.706 of the President of the Republic of Azerbaijan on the provision of the activity of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan”, September 5, 2011,  for the widening of the service types and electronic services which are implemented within the “ASAN service” centers.