"ASAN xidmət”in Çağrı Mərkəzində süni intellekt tətbiq olunacaq
29 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev Koreya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Li İn-Yonq və Koreya Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin Azərbaycan nümayəndəliyinin direktoru Moon Jong Hyun ilə görüşüb.
Qonaqlara "ASAN xidmət”, eləcə də Dövlət Agentliyinin digər fəaliyyət istiqamətləri, sosial innovasiyalar sahələrində həyata keçirilən işlər barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, bu günədək 70 milyona yaxın vətəndaş müraciəti qeydə alınıb.
Görüş zamanı xidmətlərin göstərilməsində ən son innovasiya və texnologiyaların tətbiqi, dövlət xidmətlərinin gələcəyi ilə əlaqədar fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra “Koreya Respublikasının 2023-cü il üzrə Kiçikhəcmli İnkişafa Rəsmi Yardım” proqramı çərçivəsində həyata keçirilən “Mərkəzləşdirilmiş Dövlət Xidmətləri Çağrı Mərkəzinin optimallaşdırılmasında Süni İntellektin Tətbiqi” layihəsi çərçivəsində avadanlıqların verilməsi haqqında qəbul və təhvil-təslim protokolunun imzalanma mərasimi baş tutub.
Layihə müvafiq avadanlıqlar vasitəsilə “ASAN xidmət”in 108 Çağrı Mərkəzində azərbaycanlı mütəxəssislərin hazırladığı süni intellektin tətbiqi əsasında xidmətlərin daha da təkmilləşdirilməsini, qlobal standartlara uyğunlaşdırılmasını hədəfləyir. Sözügedən avadanlıqlar tapşırıqların avtomatlaşdırılmasına, çoxsaylı zənglərin eyni anda qəbuluna və gözləmə müddətinin azaldılmasına imkan verəcək. Çağrı Mərkəzinin fəaliyyəti 24 saat ərzində təmin ediləcək, insan resurslarına və digər xərclərə qənaət ediləcək. Eyni zamanda toplanmış məlumat analitikası vasitəsilə xidmətlərin fərdiləşdirilməsi və optimallaşdırılması mümkün olacaq.
Qonaqlar “ASAN xidmət”in, “Bilim Bakı”nın, ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzinin, "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin,  “ABAD”ın fəaliyyəti ilə də tanış olublar.

Artificial intelligence to be applied in the call center of “ASAN service”.
On January 29, 2024, the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev, met with Lee In-Yong, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to the Republic of Azerbaijan, and Moon Jong Hyun, Director of the Representative Office of the Korea International Development Agency in Azerbaijan.
The guests were thoroughly briefed about "ASAN service", as well as other activities of the State Agency and the work carried out in the field of social innovations. It was noted that to date, approximately 70 million citizen applications have been registered.
During the meeting, the parties exchanged views on the application of the latest innovations and technologies in service provision and discussed the future of public services.
Following that, a signing ceremony for the acceptance and handover protocol on the provision of equipment was held within the framework of the "Application of Artificial Intelligence in the Optimization of the Centralized State Services Call Center" project, implemented as part of the "Official Assistance to Small-Scale Development of the Republic of Korea in 2023" program.
The project aims to further enhance services based on the application of artificial intelligence, developed by Azerbaijani specialists, in the 108 Call Center of "ASAN service" through appropriate equipment and bring them in line with global standards. The equipment will enable task automation, handling multiple calls simultaneously, and reducing waiting times. The Call Center's operations will be ensured round-the-clock, leading to savings in human resources and other costs. Additionally, services can be customized and optimized through data analytics.
The guests also familiarized themselves with the activities of "ASAN service", "Bilim Baku", ASAN Innovative Development Center, "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, and "ABAD".