“ASAN xidmət” BMT ilə yeni layihəyə başlayır
Amerika Birləşmiş Ştatlarına səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Nyu-Yorkda keçirilən BMT-nin Dövlət İdarəçiliyi üzrə Ekspertlər Komitəsinin (CEPA) 23-cü sessiyasında iştirak edib.
Dövlət Agentliyinin sədri CEPA-nın “16-cı və 17-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) həyata keçirilməsi üçün Könüllü Milli Hesabat Ölkələri və Könüllü Yerli Hesabat Şəhərləri arasında perspektivli təcrübələrin mübadiləsi” adlı sessiyada çıxış edib. Çıxış zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış “ASAN xidmət”in fəaliyyəti, eləcə də 16-cı və 17-ci DİM-lərə nail olunması istiqamətində Dövlət Agentliyi tərəfindən həyata keçirilmiş layihələr barədə ətraflı məlumat verilib. Eyni zamanda “ASAN xidmət”in beynəlxalq arenada əldə etdiyi nailiyyətlər, həmçinin “ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzi” tərəfindən müxtəlif istiqamətlər üzrə həyata keçirilən təlimlərin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Səfər çərçivəsində Ülvi Mehdiyev BMT Baş katibinin iqtisadi və sosial məsələlər üzrə müavini Li Junhua ilə görüşüb. Görüş zamanı 2013-cü ildən etibarən Dövlət Agentliyi ilə BMT-nin müvafiq departamenti arasında həyata keçirilən uğurlu əməkdaşlığa toxunulub. Qarşı tərəf “ASAN xidmət”in BMT tərəfindən 2 dəfə yüksək mükafata layiq görüldüyünü diqqətə çatdıraraq, müvafiq modelin digər ölkələrdə də tətbiqinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Görüş zamanı “ASAN xidmət” modelinin müxtəlif ölkələrdə tətbiqi istiqamətində Dövlət Agentliyi ilə BMT arasında yeni əməkdaşlıq layihəsinin həyata keçirilməsi barədə razılığa gəlinib.
Bundan əlavə BMT İnkişaf Proqramının Regional Bürosunun direktoru İvana Zivkoviç ilə görüş keçirilib. Dövlət Agentliyinin sədri tərəfindən “ASAN xidmət”in fəaliyyət istiqamətləri barədə geniş təqdimat edilib. Qarşı tərəf ötən dövr ərzində Dövlət Agentliyi ilə BMT-nin İnkişaf Proqramı arasında icra edilmiş layihələri xatırladaraq bundan sonra da müvafiq istiqamətlər üzrə əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildirib.
Səfər çərçivəsində Dövlət Agentliyinin sədri Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbovun dəvəti əsasında Nyu-Yorkda və ətraf ştatlarda təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə, həmçinin burada yaşayan gənclərimizlə görüşüb.

"ASAN Service" initiates a new project with the UN.
During the visit to the United States of America, a delegation led by Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, participated in the 23rd session of the UN Committee of Experts on Public Administration (CEPA) held in New York.
The chairman of the State Agency spoke at the CEPA session titled "Exchange of Promising Practices between Voluntary National Reporting Countries and Voluntary Local Reporting Cities for the Implementation of the 16th and 17th Sustainable Development Goals (SDGs)." The speech included detailed information about the activities of "ASAN Service," established on the initiative of President Ilham Aliyev, as well as projects implemented by the State Agency towards achieving the 16th and 17th SDGs. Additionally, the international achievements of "ASAN Service" and the significance of training programs conducted by the "ASAN Innovative Development Center" in various areas were highlighted.
During the visit, Ulvi Mehdiyev met with Li Junhua, Deputy Secretary-General of the UN for Economic and Social Affairs. The meeting discussed the successful cooperation between the State Agency and the relevant UN department since 2013. Li Junhua highlighted that "ASAN Service" received two awards from the UN and emphasized the importance of applying this model in other countries.
A new cooperation project between the State Agency and the UN was agreed upon during the meeting, aiming to implement the "ASAN Service" model globally.
Additionally, a meeting was held with Ivana Zivkovic, Director of the Regional Office of the United Nations Development Program. The Chairman of the State Agency presented an overview of "ASAN Service" activities. Ivana Zivkovic mentioned past projects between the State Agency and the UN Development Program and expressed readiness for future cooperation in relevant areas.
As part of the visit, the Chairman of the State Agency also met with Azerbaijani students in New York and neighboring states, as well as local youth, at the invitation of the Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, Farid Gayibov.