Kağızlardan “Yaşıl dağ” yaratdılar
6 oktyabr 2015-ci il tarixində IDEA İctimai Birliyi, “ASAN xidmət” və "Azersun Holding" MMC-nin birgə təşkilatçılığı ilə kağız tullantıların toplanmasına həsr olunmuş “Hər kağızı bir yarpağa dəyişək” layihəsi çərçivəsində “Yaşıl dağ” sosial aksiyası keçirilib.
Ətraf mühitin mühafizəsi naminə keçirilən aksiyada Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov, İnsan hüquqları üzrə müvəkkil Elmira Süleymanova,  özəl sektor nümayəndələri, qeyri-hökumət təşkilatları və vətəndaşlar iştirak ediblər.
Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov çıxış edərək qeyd edib ki, Leyla xanım Əliyevanın təsisçisi və rəhbəri olduğu IDEA İctimai Birliyi təsis edildiyi dövrdən etibarən həyata keçirdiyi genişmiqyaslı sosial aksiyaları ilə tanınır. Budəfəki birgə təşəbbüs ilə  baş tutmuş aksiyanın məqsədi kağız israfını azaltmaq və təkrar emalı təşviq etmək yolu ilə ağacların qorunmasına, təbiətin mühafizəsinə və ekoloji balansın saxlanılmasına nail olmaqdır. Cari ilin may ayından etibarən “Hər kağızı bir yarpağa dəyişək” layihəsi çərçivəsində 90 tona yaxın kağız tullantısı təhvil alınıb və təkrar emala verilib.
Daha sonra çıxış edən İnsan hüquqları üzrə müvəkkil Elmira Süleymanova vurğulayıb ki, kağız tullantıların bir yerə toplanması ətraf mühitin mühafizəsi və tullantıların düzgün idarə olunması üçün çox vacib təşəbbüsdür. Layihəyə dəstək məqsədilə yüzlərlə vətəndaşın bu təşəbbüsün iştirakçısına çevrilməsi təqdirəlayiqdir.
Sonda 3000-ə yaxın aksiya iştirakçısı özləri ilə gətirdikləri kağız tullantılarını təhvil verərək “yaşıl” gələcək üçün çağırış ediblər və “Yaşıl dağ” aksiyası çərçivəsində 20 tondan çox kağız yığılıb.

“Green mountain” created by paper waste
“Green mountain” social awareness campaign was conducted within the project entitled “Let’s change a paper to a leaf” dedicated to the paper waste collection organized by IDEA Public Union, “ASAN service” and “Azersun-Holding Ltd.”
Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations Inam Karimov, Human Rights Ombudsman Elmira Suleymanova, representatives of private sector, NGOs and citizens took participation at the event.
Chairman of the State Agency Inam Karimov while his speech delivered, that IDEA Public Union founded and executed by Mrs. Leyla Aliyeva, since it was founded, has been known for the large-scale social campaigns. The purpose of the current joint event is to reduce paper wastage and save the trees by recycling, environmental protection and maintain ecological balance.  Since May of the current year approximately 90 tons of paper waste has been handed over for recycling within the project entitled “Let’s change a paper to a leaf”.
Human Rights Ombudsman Elmira Suleymanova during her speech highlighted, that collecting paper waste is an important initiative for protection of environment and proper management of waste. Participation of hundreds of citizens at this event is highly appreciable.
At the end of the event, participants by handing over their paper waste called all to “green” future and more than 20 tons of paper was collected during the event.