Elektron xidmətlərin qiymətləndirilməsi davam edir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri dövlət orqanlarının informasiya ehtiyatı və sistemlərinin qarşılıqlı inteqrasiyasının və elektron xidmətlərin təşkili prosesinin sürətləndirilməsi, bu sahədə idarəetmə sistemlərinin təkmilləşdirilməsidir.
Dövlət Agentliyi dövlət orqanlarında elektron xidmətlərin təşkili və göstərilməsi ilə bağlı vəziyyətin dəyərləndirilməsi, xidmətlərin təşkili üçün tələb olunan İT və kadr resurslarının təmin olunması səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi, istifadə edilən məlumat bazalarının elektronlaşdırılması və sistemlərarası inteqrasiyanın təmin edilməsi səviyyəsinin öyrənilməsi istiqamətində işlər görür.
Bu məqsədlə, Agentlik tərəfindən artıq 3-cü ildir ki, elektron xidmətlərin təşkili və göstərilməsinin qiymətləndirilməsi həyata keçirilir. Bu günə qədər mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən həyata keçirilən bütün elektron xidmətlər qiymətləndirilib, 2013 və 2014-cü illər üzrə yekun hesabatlar hazırlanıb.
Hər bir elektron xidmətin “Elektronlaşma və əlaqəlilik səviyyəsi”, “İnformasiya açıqlığı və əldəolunma (giriş) səviyyəsi” və “İstifadə rahatlığı səviyyəsi” meyarları əsasında və bu meyarlar üzrə qiymətləndirilməsi aparılır. Hər bir meyar üzrə parametrlər müəyyən edilibdir ki, işçi qrup tərəfindən həmin parametr və meyarlar əsasında dövlət orqanlarının elektron xidmətləri qiymətləndirilir.
Agentlik tərəfindən həyata keçirilən qiymətləndirmənin yekunu olaraq hər bir dövlət orqanı üzrə hazırlanan arayışda xidmətlərin daha yaxşı təşkil edilməsi ilə bağlı konkret təkliflər qeyd edilir.
Təcrübə göstərir ki, xidmət operatorları verilən təklifləri öz fəaliyyətlərində tətbiq edirlər ki, bu da xidmətlərin təşkili ilə bağlı müsbət dəyişikliklərə səbəb olur.
Belə ki, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən vətəndaşlara təqdim edilən elektron xidmətlərin sayı daima artır və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2012-ci il 17 oktyabr tarixli 235 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş, “Elektron xidmət növlərinin Siyahısı” genişlənir.
Elektron xidmətlərin qiymətləndirilməsi ilə bağlı tədbirlər hazırda da davam etdirilir. Cari il ərzində 39 dövlət qurumunun 455 elektron xidməti qiymətləndirilib. Elektron xidmətlərin qiymətləndirilməsi ilə bağlı yekun hesabat 2016-cı ilin əvvəlində ictimaiyyətə təqdim ediləcəkdir.

Assessment of e-services has been continuing
One of the core activity directions of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan is escalation of the process of organization of e-services, mutual integration of systems and data resources of the state agencies.
The State Agency is engaged in the field of organization of e-services at the state agencies and assessment of the process, identification of the level of provision of human resources and required IT for the carrying out the services, digitalization of databases and exploration of the level of provision of mutual integration of systems.
For this purpose, the Agency has been carrying out for more than 3 years the provision of electronic services and their assessment. All the electronic services carried out by the central executive authorities have been assessed, also, the final reports for 2013 and 2014 have been prepared.
Assessment of e-services are conducted though the criteria as “The level of electronization and of connectedness”, “Openness and access to information (input) levels” and “Level of user-comfortability”. Each criterion is identified according to the parameters, through what the process of assessment of  a state body is conducted by a working group  and assessed according to the criteria.
As a conclusion of the assessment conducted by the Agency, there are concrete proposals regarding the organization of better services on the reference issued by each state entities.
The practice shows, that service operators implement the suggestions in their activities, because it causes positive changes related to the organization of services.
Thus, the number of the e-services presented to citizens by the central executive bodies constantly grows and "List of Electronic Services"approved by the Cabinet of Ministers according to the Resolution No. 235 dated October 17, 2012.
Measures regarding the assessment of e-services are being continued currently. 455 e-services of 39 state entities have been assessed within the current year. The final report on the evaluation of e-services will be demonstrated to the public in early 2016.