Növbəti “Yaşıl dağ” sosial aksiyası keçirildi
Mayın 14-də IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin təşkilatı dəstəyi ilə kağız tullantıların toplanmasına həsr olunmuş növbəti “Yaşıl dağ” sosial aksiyası keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov bildirib ki, “Yaşıl dağ” sosial aksiyası təkcə Bakıda deyil, Sumqayıt, Sabirabad və Bərdə şəhərlərində də keçirilib. Aksiya çərçivəsində bu günədək 250 tona yaxın kağız tullantısı yığılıb ki, bu da 4250 şam ağacının təbiətə qaytarılması deməkdir.
Tədbirdə ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseyn Bağırov, təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov aksiyanın əhəmiyyətindən danışaraq hər kəsi kağız israfını azaltmağa, ağacların qorunmasına, təbiətin mühafizəsinə dəstək olmağa çağırıblar.
Daha sonra çıxış edən “Azərsun Holdinq"in Müşahidə Şurasının sədri Abdulbari Gözəl layihəyə dəstək olmaqdan məmnun olduğunu və gələcəkdə bu cür layihələrə dəstək olacaqlarını vurğulayıb.
Sonda çıxış edən IDEA İctimai Birliyinin baş koordinatoru Fərid Cəfərov çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycanda ekoloji balansın qorunması üçün bir çox uğurlu layihələr həyata keçirilib. Son 5 ildə isə IDEA İctimai Birliyi tərəfindən 5 milyondan çox ağac əkilib.
Qeyd edək ki, aksiyada fəal iştirak edən vətəndaşlara 600-ə yaxın şam ağacları paylanılıb. “Hər kağızı bir yarpağa dəyişək” layihəsi çərçivəsində baş tutan aksiyanın keçirilməsində məqsəd ətraf mühitin çirklənməsinin qarşısını almaq və tullantıların düzgün idarə olunmasını təşviq etməkdir.

On May 14, IDEA Public Union, with the support of the Ministry of the Republic of Azerbaijan and the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, has held another social event on paper waste collection titled “Green Mountain” in the framework of its “Let’s Turn Papers into Leaves” project.
The Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Inam Karimov, during the event mentioned, that similar social campaigns entitled “Green Mountain” had been held in Sumgayit, Sabirabad and Barda cities before. About 250 tons of paper waste have been collected within the project, what logically means rescuing the life of 4 250 pine trees.
The Minister of Environment and Natural Resources Huseyn Bagirov, deputy minister Firudin Gurbanov both spoke about the essence of the event and called everyone to reduce paper waste, save the trees and protect the environment.
The Chairman of the Supervisory Board of the “Azersun Holding” Mr. Abdolbari Goozal highlighted, that pleased to support this project and will support such projects in future too.
At the end, Head Coordinator of IDEA Public Union Farid Jafarov mentioned, that there have been implemented many successful projects in the field of environmental protection in Azerbaijan. More than 5 million trees have been planted within last 5 years by IDEA Public Union.
Need to note, that about 600 pine trees have been allocated among the most active participants. Moreover, project targets to protect environment from pollution and build a proper management of waste.