“Dövlət İdarəetməsinin İslahatları Paneli”nin iclası keçirilib
2 iyun 2016-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı proqramının “Demokratiya, Qabaqcıl İdarəçilik və Sabitlik” üzrə 1-ci Platformasının “Dövlət İdarəetməsinin İslahatları Paneli”nin 10-cu iclası keçirilib.
İclasda panelin fəaliyyət istiqamətləri üzrə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində görülmüş tədbirlərin nəzərdən keçirilməsi, dövlət idarəetməsi, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi, elektron hökumət və məlumatların mühafizəsi, dövlət qulluğu, yerli və regional idarəçilik kimi məsələlər müzakirə olunub.
Tədbidə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov "ASAN xidmət"in fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, şəffaf dövlət idarəçiliyində islahatların aparılması önəmlidir və bir neçə il bundan əvvəl Prezident İlham Əliyev tərəfindən dövlət idarəçiliyi sahəsində islahatlar kampaniyası başladıldı. “ASAN xidmət”in fəaliyyətə başlaması da bu islahatların bir hissəsini təşkil edirdi.
İnam Kərimov vurğulayıb ki, bu günədək “ASAN xidmət”ə 10 milyona yaxın vətəndaş müraciəti daxil olub. Vətəndaşların 97 faizi isə göstərilən xidmətdən məmnundur.
İclasda digər çıxış edənlər Bakıda keçirilən 10-cu iclasın önəmindən bəhs edib və tədbirdə müzakirə olunacaq bütün mövzuların, müxtəlif ölkələrin müvafiq istiqamətdəki təcrübələrinin Şərq Tərəfdaşlığı proqramı üçün əhəmiyyətindən danışıblar.
İclas çərçivəsində “Dövlət idarəetməsi sahəsində islahatlar və dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin müasirləşdirilməsi” mövzusunda keçiriləcək sessiyada isə “ASAN xidmət”in fəaliyyətinə dair təqdimatın edilməsi və tədbir iştirakçılarının “ASAN xidmət” mərkəzinə səfərinin təşkil edilməsi nəzərdə tutulur.

There has been held a meeting of the “Panel on Public Administration Reform”
On June 2, 2016, there has been held the X meeting of “Panel on Public Administration Reform” of the 1st Platform within the Eastern Partnership program of the European Council “Democracy, Good Governance and Stability” organized by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Such issues as a review of the measures taken in the countries of the Eastern Partnership in terms of the activity directions of the panel, public administration, public service delivery, e-government and data protection, the civil service, local and regional management were the main objects of the discussions during the meeting.
Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Inam Karimov gave a detailed information about the activity of "ASAN service". He noted, that reforms in the field of a transparent public administration is essential, and reforms in the field of public administration had been started some years ago by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. “ASAN service” is a part of these reforms.
Inam Karimov mentioned, that approximately 10 million citizen applications have been received at “ASAN service” centers so far. 97% of citizens are satisfied with the services.
Other speakers highlighted about the importance to hold the X meeting in Baku and underlined the necessity of all topics and sharing of the experiences by various countries in a proper direction for the Eastern Partnership program.
There will be held a presentation regarding the activities of “ASAN service” center and tour of the guests to the “ASAN service” center at the session entitled “Panel on Public Administration Reform and Modernization of the Public Services Delivery” in the frame of the meeting.