CAR-ın Türkiyə Respublikasındakı səfiri “ASAN xidmət” mərkəzi ilə tanış olub
6 iyun 2016-cı il tarixində Cənubi Afrika Respublikasının Türkiyə Respublikasındakı səfiri cənab Pule İsaak Malefane-nin rəhbərlik etdiyi CAR-ın Beynəlxalq Əlaqələr və Əməkdaşlıq İdarəsinin nümayəndə heyəti 5 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzi ilə tanış olub.
Mərkəzlərdə vətəndaş məmnunluğunun əldə edilməsi istiqamətində arzuolunan nəticələrin əldə edildiyi və 10 000 000-a yaxın müraciətin daxil olduğu diqqətə çatdırılıb.
Yaradılmış şərait və iş prinsipi ilə tanış olan qonaqlar mərkəzə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

SAR Ambassador to the Republic of Turkey got acquainted with “ASAN service” center
On June 6, 2016, a delegation of the Department of International Relations and Cooperation Republic of South Africa led by the SAR Ambassador to the Republic of Turkey, Mr. Pule Isaac Malefane got acquainted with Baku “ASAN service” center No.5.
Guests were informed about the activities and aims of establishment of “ASAN service”. Also, there was emphasized, that with the establishment of “ASAN service” there have been achieved serious steps in the field of provision of efficient administration through enhancing of transparency and application of innovations.
Also, it was drawn to the attention, that there have been received approximately 10 million applications.